HIZLI MENÜ

Otomatik Kepenk Avantajları Nelerdir?

Sektörle ilgili güncel bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Otomatik Kepenk Avantajları Nelerdir?

Hatay'da Otomatik kepenk, genellikle iş yerlerinde tercih edilip kullanılan, kapıları veya pencereleri kapatmaya yarayan güvenlik ve diğer demir ve benzeri dekoratif olmayanların yerine tercih edilen otomasyon sistemli kepenklerdir.
 Eski tipteki kepenkler yeterli güvenliği sağlamamakla birlikte bunları açmak ve kapatmakta oldukça zor olmaktaydı.
 
Otomatik kepenkler eski tip demir kepenkler gibi kullanımı zor olmayıp uzaktan kumanda ya da duvara monteli bir düğme ile manuel olarak kontrol edilebilen kepenklerdir. Bu sayede kepenkleri açıp kapatmak için fiziksel bir güç uygulamak gerekmez. Otomatik kepenkler sayesinde de açıp kapatırken kaza olma ihtimali de ortadan kalkmaktadır. Sağladığı bir diğer avantajlar arasında ise imalatında kullanılan malzemeler ve farklı renk seçenekleriyle ya da tasarımlarla kullanılabilmeleri de sayılabilir.
 
Alüminyum, çelik, galvaniz gibi maddeler kullanılarak üretilen otomatik kepenkler bu sayede şık bir görünüme de kavuşmaktadırlar. Kullanılan kapı, pencere veya garaj gibi boyutlarına göre farklı ebatlarda ve kişisel istekler doğrultusunda farklı renklere boyanmış olarak da kullanılabilirler. Uzun ömürlü olmalarının yanı sıra, dış görünüşe önem veren kullanıcıların beklentilerini karşılamada en önemli avantajlarından bir tanesidir.
 
2 çeşit otomatik kepenk vardır:
 
Elektrikli Otomatik Kepenkler: Çalışma sistemleri açısından bakıldığında motorlu otomatik kepenler ile aralarında önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Sadece çalışmaları için gerekli olan enerjinin sağlandığı kaynak farklılaşmaktadır. Tüm otomatik kepenklerde olduğu gibi genellikle dış mekanlarda kullanılmaktadır. Şalter veya düğmeyle manuel olarak kullanılabildiği gibi uzaktan kumanda ile kullanılacak modellerde üretilmektedir. Şalteri ya da düğmeyi nerede daha rahat kullanacaksanız oraya monte edebilirsiniz. Manuel olarak da kullansanız, uzaktan kumanda ile de kullansanız açılma ve kapanma noktasına geldiğinde kendiliğinden duracaktır.Sadece senkronize olduğu uzaktan kumanda veya şalterle açılması veya kapanması söz konusu olabilir. Otomatik kepenklerin sağladığı güvenlik ve iyi görünüşünün yanında yangına, çeşitli doğal afetlere dayanıklı malzemelerden ve tozlanma gibi kullanıldığı mekanlar için olumsuz sebeplerde koruyacak şekilde üretilir. Özellikle iş yerleri için çok önemli olduğu kabul edilen temizlik, hijyen gibi şartların sağlanmasına da katkı sağlar.
 
 
Motorlu Otomatik Kepenkler: Kepenk motoru adı verilen motorlardan güç alarak enerji verir. Bunların dışında kalan özelliklerinin elektrik otomatik kepenkler ile neredeyse benzerdir. Çalışma sistemleri biraz farklı olsa da bu farklar pek önemli değildir.